FI RiverRaid Atari - بازی River Raid

بازی River Raid

در میان طرفداران آتاری ۲۶۰۰ اختلاف کمی بر سر اینکه بیشتر بازی های محبوب آن توسط شرکت اکتیویژن ساخته شده است ، وجود دارد. اوایل سال ۱۹۸۰ بود که شرکت اکتیویژن کار خود را با ساخت بازی هایی با رنگ های تخت ، گرافیک بالا و گیم پلی عالی شروع کرد.و در سال ۱۹۸۲ یک اتفاق بزرگ افتاد ، اکتیویژن با انتشار بازی ای با عنوان هجوم رودخانه (River Raid)همه را شگفت زده کرد .

atari river raid 1 - بازی River Raid

در نگاه اول بازی هجوم رودخانه مانند هر بازی تیراندازی پیمایشی تصادفی (Random Scrolling Shoote) دیگر به نظر می رسید . اما این حرف درست نبود .چراکه این بازی به معنای واقعی یک بازی تیراندازی پیمایشی تصادفی برای آتاری ۲۶۰۰ بود ، و مفهوم این سبک را به بسیاری از علاقه مندان آن روز بازی ها معرفی کرد .

اصول اولیه گیم پلی آن ساده می باشد. شما با یک جت جنگنده در امتداد یک رودخانه پرواز می کنید در حالی که باید به هواپیما ها ، هلیکوپترها و قایق ها ی دشمن تیراندازی کنید . در هر پرواز شما باید به سمت منابع سوخت حرکت و باک هواپیمای خود را پر کنید. اگر سوحت شما تمام شود ، شما می میرید. اگر شما به طرف دیواره های رودخانه حرکت کنید ، شما می میرید .

بازی تنها برای سی ثانیه اول ساده و راحت است و پس از این مدت  سختی بازی بیشتر می شود. دیواره های رودخانه به شما نزدیک تر می شود و شما مجبور به پرواز میان این مسیر تنگ می می شوید . کمی جلوتر پیچ و خم رودخانه شروع می شود و شما برای جلوگیری از برخورد با موانع مجبور به بالا بردن و یا کم کردن سرعت می شوید. سپس وسایل نقلیه دشمن از تمام جهات به سمت شما حمله ور می شوند و از همه بدتر ، آن منابع سوخت کمتر و کمیاب تر می شوند .

atari river raid 2 - بازی River Raid

حمله رودخانه ثابت کرد که بسیار محبوب است ، تا آنجا آن را برای دیگر سیستم های بازی خانگی و رایانه های خانگی ، از جمله کنسول Intellivision ،Colecovision ، آتاری ۵۲۰۰ و . . . پورت کردند .

کمی بعدتر بازی هجوم رودخانه ۲ را در اواخر سال ۱۹۸۰ معرفی کردند و با وجود اینکه نسخه دوم بازی از کیفیت خوبی برخوردار بود ، اما هرگز محبوبیت هجوم رودخانه نسخه اول را به دست نیا ورد .

اکتیویژن این روزها نیز مشغول ساخت بازی های جدیدتر است ، اما این شرکت همیشه افتخار کارهای با کیفیت گذشته خود را به دوش می کشد ، به ویژه بازی هجوم رودخانه را که برای آتاری ۲۶۰۰ ساخته بود .

atari river raid 3 - بازی River Raid


مترجم: محمد مهدی شقایقی
منبع: River Raid Most Awesome Game for Atari 2600 – www.gather.com


ویدئویی از این بازی به یاد ماندنی:

م.م.شقایقی هستم، یک مهندس هنردوست. از کودکی کنجکاو بودم و همیشه نگاهی متفاوت نسبت به پیرامونم داشتم. عاشق ساخت کاردستی و خلق چیزهای جالب بودم و هستم. امروز نیز تقریبا همان کارها را انجام می دهم اما در حوزه رسانه های دیجیتال؛ مثل تولید نرم افزار های مالتی مدیا، وبسایت ها، اپلیکیشن ها و بازی های ویدئویی.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code